1.ZAJĘCIA RYTMICZNO-TANECZNE

Odbywają się jeden raz w tygodniu i obejmują wszystkie dzieci

Podstawową formą akywnośći muzycznej dziecka w wieku przedszkolnym jest ruch przy muzyce. Zabawy z akompaniamentem pomagają w poznawaniu różnych zjawisk muzycznych, usprawniają poszczególne części ciała i doskonaą koordynację ruchową i estetykę poruszania się. Zabawy ruchowe wykorzystujące kroki taneczne są doskonałymi ćwiczeniami wstępnymi do nauki tańców.

Zajęcia prowadzone są systemem wychowania muzycznego Carla Orfa, któremu przyświeca idea „jedności słowa i muzyki, rytmu i ruchu”. System polega na aktywności dziecka w obcowaniu z muzyką, obejmuje wszystkie formy wychowania muzycznego- śpiew, ruch, grę, tworzenie, słuchanie-zintegrowane w jedną całość.

Na rytmice wprowadzane są również tańce animacyjne. Są to zabawy rytmiczno - muztczne połączone ze śpiewem, które mają odprężyć, rozluźnić i zintegrować grupę. Ten rodzaj tańców jest specjalnością Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA

 

2.ZAJĘCIA LOGEPEDYCZNE

Prowadzone są dwa razy w tygodniu  przez n-la z przygotowaniem w zakresie logopedii i  obejmują wszystkie dzieci. Szczególnych przypadkach , na życzenie rodzicow isnieje możliwość zajęć indywidualnych.

Zajęcia te mają na celu kształtowanie prawidłowej wymowy poprzez ćwiczenia usprawniające mięśnie narządów mowy. Gimnastyka dolnej szczęki, warg, języka i podniebienia miękkiego doskonali sprawnośc mięśni, które decydują o ruchach narządów mowy podczas wymawiania głosek. U dzieci z zaburzeniami mowy często wyśtępuje niesprawność tych narządów. Systematyczna gimnastyka artykulacyjna prowadzi niejednokrotnie do usunięcia prostych wad wymowy, pomaga też skorygować mowę niedbałą, zamazaną mało wyrazistą.

Dodatkowo stosowane są również ćwiczenia wspomagające : artykulacyjne, oddechowe, ortofoniczne oraz słuchowe. Zalety pływania

Pływanie pomaga dotlenić i uodpornić organizm, zwiększa wytrzymałość, usprawnia krążenie, pracę serca i płuc. Jest to jedna z niewielu form wysiłku fizycznego wykonywana w pozycji poziomej przy zwiększonym ucisku na klatkę piersiową. W takich warunkach krew przepływa szybciej przez tętnice i szybciej opuszcza żyły wypłukując złogi cholesterolu. Opóźnia procesy starzenia, także ujędrniając i wygładzając naskórek. Skutecznie wspiera kuracje odchudzające, zapobiega wadom postawy i koryguje je. Dzięki aktywizacji dużej liczby grup mięśniowych harmonijnie rozwija całe ciało. Ma szczególnie korzystny wpływ na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są sprawniejsi i odważniejsi.

 

3. ZAJĘCIA Z GIMNASTYKI  KOREKCYJNEJ

Odbywają się jeden raz w tygodniu i obejmują wszystkie dzieci.

Mają na celu profilaktykę i korektę odchyleń  w prawidłowej budowie ciała, z obniżeniem ogólnej sprawności fizycznej dziecka.

 

4.J. ANGIELSKI

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w małych grupach. Uczestniczą w nich dzieci na specjalne życzenie rodziców.

Głównym celem programu jest wprowadzenie dzieci do nauki języka angielskiego poprzez umożliwienie przedszkolakom osłuchania się z językiem, zaznajomienie z podstawowym słownictwem z najbliższego otoczenia, nieskomplikowanymi zwrotami obcojęzycznymi dotyczącymi świata dziecka, domu, rodziny oraz zautomatyzowanie odpowiedzi dotyczących podawania podstawowych informacji osobowych, a także aktywne poznawanie języka poprzez gry językowe i zabawy ruchowe.

Zajęcia z nauczycielem pozwalają dzieciom na bezpośredni kontakt z językiem w jego codziennej formie. Oswaja z osobą mówiącą oraz zmusza do przyswajania nowego słownictwa, potrzebnego do komunikowania się w codziennych sytuacjach oraz do eksploatowania słów już potocznych. Dzieci poznają nowy język, nie jako „sztuczny twór”, lecz coś żywego, co służy człowiekowi i daje wiele ciekawych możliwośći – a w przyszłości pomoże odnieść sukces.

 

5. NAUKA PŁYWANIA

Dlaczego warto pływać: rekreacyjnie, bezpiecznie, zdrowo, szybko i stylowo

Użyte przymiotniki wykluczają się, ale tylko pozornie. Osoba pływająca z głową na powierzchni wody tzw. odkrytą żabką pływa powoli, bo stawia w wodzie ogromny opór i pływa niezdrowo, bo mocno obciąża lędźwiową część kręgosłupa i napina mięśnie szyi. Dzieje się tak, ponieważ pływa niestylowo.

Umiejętność poruszania się w środowisku wodnym powinna być jedną z podstawowych umiejętności, jakie posiadł człowiek w czasie swego rozwoju. Umiejętność ta pozwala bowiem w sposób bezpieczny podejmować działania rekreacyjne w czasie wolnym. Będzie również świadomie i bezpiecznie korzystał ze sprzętu pływającego, chętniej podejmie aktywność fizyczną związaną ze środowiskiem wodnym od wiosłowania począwszy, poprzez żeglarstwo, surfing, na nurkowaniu i ekstremalnych sportach wodnych skończywszy.

Od niepamiętnych czasów, człowiek docenia zbawienny wpływ wody na zdrowie i urodę. Słynny grecki filozof Platon mawiał, że "kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować" i stało się to zasadą ówczesnego życia społecznego.

Pływanie jest uważane za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu. Poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa zbawiennie na proporcje naszego ciała. Jest polecane wszystkim - od aktywnych fizycznie, do tych, którzy zaczynają trenować. Podczas pływania nasz organizm uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, likwidując napięcie i stres. Lekarze zwracają uwagę na szczególne znaczenie pływania w rehabilitacji osób ze schorzeniami kręgosłupa. W wodzie stawy oraz kręgosłup nie ulegają takim przeciążeniom, jak na lądzie, są rozluźnione, a to niweluje ból i zmniejsza cierpienie. W trakcie odchudzania środowisko wodne zmniejsza ciążenie masy ciała. Szczególnie zdrowa jest naprzemienna praca nóg (w stylu grzbietowym i kraulu) ponieważ pracują duże grupy mięśni: prostowniki uda, mięśnie brzucha i pośladków oraz mięśnie pleców, które stabilizują kręgosłup.