ZANIM DZIECKO PÓJDZIE DO PRZEDSZKOLA

Zazwyczaj dzieci osiągają tę dojrzałość między 3 a 4 rokiem życia. Zależy to od tempa ich indywidualnego rozwoju oraz doświadczeń. Zdarza się, że najbliższe osoby (babcia, mama) swoim zachowaniem przeszkadzają dziecku w osiągnięciu dojrzałości.

Dziecko dojrzało do pójścia do przedszkola, gdy:

·        dobrze znosi nieobecność mamy (zostaje pod opieką innych członków rodziny lub znajomych osób);

·        z własnej inicjatywy oddala się od mamy, nie trzyma się kurczowo jej spódnicy (na spacerze odchodzi daleko nie oglądając się na mamę, potrafi samo odnaleźć drogę do domu);

·        potrafi wykonać proste czynności samoobsługowe - wymagania, jakie stawia przedszkole w zakresie samoobsługi sprowadzają się do:

·        komunikowania potrzeb fizjologicznych,

·        umiejętności zdjęcia i podciągnięcia majteczek,

·        korzystania z papieru toaletowego,

·        umiejętności umycia rąk mydłem i wytarcia w ręcznik,

·        umiejętności samodzielnego jedzenia (posługiwania się łyżką i widelcem) a także gryzienia!

·        samodzielnego ubierania i rozbierania się dziecka (przynajmniej podejmowania takich prób).

Jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu?

Sposoby przygotowania dziecka (im więcej ich wykorzystasz, tym lepiej):

·       Czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola.

·       Rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola.

·       Opowieści rodziców jak to było, gdy oni chodzili do przedszkola.

·       Uświadomienie dziecku zalet przedszkola - wielu nowych kolegów do zabawy, dużo zabawek, wychowawczyni, która zna ciekawe zabawy, wierszyki i piosenki (ale bez przesady, nie chcemy przecież, żeby potem się rozczarowało).

·       Poinformowanie dziecka dlaczego będzie chodzić do przedszkola ( np. bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu dziecko będzie miało najlepszą opiekę; niektóre dzieci przyjmują argument, że mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę, czyli przedszkole).

·       Zapoznanie z przedszkolem - oglądanie ogródka, sal, zabawek, krótki kontakt z nauczycielkami i dziećmi,

·       omówienie planu dnia i przedszkolnych zwyczajów.

·       Wspólne kupowanie kapci, woreczka itp. dla przyszłego przedszkolaka.

·       Ćwiczenie z dzieckiem samoobsługi! Dotąd było tak, że mama lepiej znała potrzeby dziecka niż ono same, reagowała nie tylko na słowa, ale i na gesty. W nowej sytuacji dziecko często ma problem żeby wyartykułować swoje potrzeby, dlatego ważne jest, aby umiało (a chociaż podejmowało próby), by je zaspokoić. Dużo łatwiej adaptują się dzieci samodzielne, niż te zależne od dorosłych.

·       Uczestniczenie w spotkaniach adaptacyjnych nowo przyjętych dzieci. Jest to świetna okazja, aby się wzajemnie poznać, zebrać informacje o dzieciach i życiu przedszkola. Dobrze byłoby nawiązać kontakt z rodzicami innego dziecka z tej grupy i zapoznać bliżej swoje pociechy. Gdy dziecko wchodząc do nowej grupy rówieśników i zna, chociaż jedną osobę, może mu to bardzo ułatwić te pierwsze trudne dni.

·       Dziecko powinno być przygotowywane stopniowo, nie róbmy wszystkiego na raz, rozciągnijmy ten proces w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola.